Informace pro návštěvníky

 

Protonová léčba  - informace VZP

21.2.2017 00:01
Zdraví

Určité síly důkazů o vyšší prospěšnosti protonové terapie oproti fotonové bylo zatím dosaženo v indikacích pro léčbu vzácných diagnóz - očního melanomu, chordomu a nádorů CNS u dětí. Dále uvádíme kompletní seznam diagnóz.

Jak dále odborná společnost doporučila, nebude nicméně samotná diagnóza automaticky důvodem k indikaci protonové terapie. Tu bude vždy u každého konkrétního pacienta posuzovat a případně potvrzovat vedoucí lékař oddělení radiační onkologie Komplexního onkologického centra dle bydliště pacienta, a to na základě doporučení multidisciplinární komise odborníků pro danou chorobu.

Aktualizovaný seznam možných diagnóz pro protonovou léčbu

Radioterapie protony u dětských malignit
Protonovou terapii jako alternativu k fotonovému záření u dětských pacientů lze zvážit u následujících diagnóz:

ozařování kraniospinální osy (meduloblastom),
nádory mozku a paranasálních dutin, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
nádory oblasti pánve, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
paraspinálně uložené sarkomy a jiné nádory, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů, 
ve vybraných případech lymfomů mezihrudí, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů, 
nádory oka indikované k radioterapii, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu optických drah druhostranného oka.


Radioterapie protony u dospělých pacientů
Protonovou terapii jako alternativu k fotonovému záření lze zvážit v těchto diagnóz:

vybrané nádory CNS (především chordomy a nádory baze lební) a paranasálních dutin, nelze-li fotonovou technikou zajistit přiměřenou ochranu zdravých tkání a orgánů,
nádory oka, např. melanom uvey, nelze-li fotonovou technikou zajistit ochranu optických drah druhostranného oka,
vzácné typy nádorů a jejich nezvyklá lokalizace v blízkosti kritických orgánů,
nemožnost dodržení dávkových limitů na zdravé tkáně i v případě použití moderních technik fotonové radioterapie (IMRT, stereotaktická radioterapie, radiochirurgie).



Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP

admin, 22. 2. 2017

 

***

 

Smlouvu s podomním obchodníkem můžete vypovědět hned, ne až po zahájení dodávky

 

Od 1. ledna 2016 je možné na základě energetického zákona vypovědět smlouvu o dodávce energií uzavřenou na dálku nebo s podomním prodejcem ve lhůtě do 15 dnů od zahájení dodávek. Někteří dodavatelé ale tvrdí, že výpověď smíte podat až ve chvíli, kdy jsou dodávky zahájeny, a ne dříve.

To ovšem není pravda, Energetický regulační úřad vyložil ustanovení zákona tak, že ji můžete podat již od uzavření smlouvy. Dodavatel v tomto případě nemůže vůči spotřebiteli uplatňovat v souvislosti s výpovědí smlouvy žádnou sankci, tedy například smluvní pokutu či poplatek za ukončení smlouvy, vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

zdroj : dTest  ZDE

admin 11.05.2016

 

 

***

 

 

Proč je dvakrát převařená voda špatná ?!

 

Máte ve zvyku vodu několikrát převářet? Když necháte vodu vařit příliš dlouho nebo jí několikrát převařujete, dochází tím k vzestupu chemických látek. Vařící voda je základní surovina pro mnoho jídel, je tedy klíčovou součástí každé domácnosti.

 

Velmi často se nám všem stává, že v rychlovarné konvici nebo hrnci máme vodu, kterou jsme před chvílí dovařili, přesto jí uvaříme znovu. Již naše babičky věděly, že voda, která se dlouho vaří se má raději vylít a dát na kamna vařit nová. Čerstvá voda je nejlepší.

 

Když vaříte vodu příliš dlouho nebo jí dvakrát převařujete, místo čištění od škodlivých látek se setkáte s opačným účinkem. Zvyšujete úroveň škodlivin, protože se mění i minerály. Vápník, který je pro tělo moc důležitý vám v této podobě může způsobit spíše sklon k tvorbě kamenů ve vlastním těle. Pokud to tak děláte prakticky denně, toto riziko ještě sami zvyšujete.

 

Co se stane, když převařujete vodu moc dlouho nebo jí vaříte podruhé?

 

Arsen

Světová zdravotnická organizace uvádí, že největším nebezpečím z pitné vody je ve skutečnosti arsen. Může vést k otravě, špatnému trávení, diabetu, neuropatiím, kardiovaskulárním nemocem, kožním lézím a dokonce i k rakovině.

Dusičnany

Vysoké teploty transformují dusičnany v nitrosaminy, což jsou karcinogeny – zvyšují pravděpodobnost poškození orgánů v těle, např. vaječníky, střeva, močové ústrojí, žaludek, ale způsobují i třeba leukémii.

Fluoridy

Některé vědecké studie potvrdily, že fluoridy mohou mít vliv na snížení neurologických funkcí včetně těch kognitivních, plodnosti a inteligence u dětí.

zroj: internt

admin, 4.3.2016

 

***

 

Pozor nová lumpárna - DISTANČNÍ SMLOUVA. 

 

Novela Občanského zákoníku upravuje - tzv. Distanční smlouvu (po monitorování v telefonu). Díval jsem se do nového Občanského zákoníku a skutečně je tato smlouva uzákoněná a dokonce je více takových smluv. Pozor na nový druh smlouvy. Rád bych vás upozornil na nový druh smlouvy, který se prý začíná rozmáhat.

Do novely občanského zákoníku se dostal termín tzv. "distanční smlouva". Tento druh smlouvy lze sjednat po telefonu.

A teď k tomu podvodu. Někdo vám zavolá, řekne, že hovor je monitorován a jestli vám může něco bezplatně zaslat (soukromě i pracovně). Pokud souhlasíte, tak se může stát, že za pár dní přijde několikastránkový dopis, kde bude vyčíslena hodnota čehosi. Někde v textu - samozřejmě špatně čitelném a pokud možno na poslední stránce - bude napsáno, že máte x dní na odstoupení od smlouvy dle obchodních podmínek, jinak je smlouva platná. Většina z nás takový dopis zahodí, protože si přece nic takového neobjednal a málokdo dočte dopis do konce. Pak se může stát, že přijde upomínka a už z toho není cesta ven. Protože tím, že jste souhlasili se zasláním bezplatné nabídky, jste uzavřeli distanční smlouvu. A to, že jste si nepřečetli obchodní podmínky, nikoho nezajímá.... Takže, buďte obezřetní!!!!!

JUDr. Jiří Jačka

admin 30.1.2016

 


***

 
 
 
Zdravý selský rozum musí zvítězit nad hloupostí, pokrytectvím a demagogií !
 
Přestaňte doplácet na šmejdy a vychytralé rádobyporadce, kteří místo na vás myslí na vlastní kapsu. Zásady finanční gramotnosti vysvětlené pomocí známých přísloví si osvojíte snadno a rychle.

Patrik Nacher se v oblasti financí a marketingu pohybuje již 20 let a téměř tak dlouho usilovně kultivuje zdejší finanční prostředí a rozvíjí finanční gramotnost českých spotřebitelů. Nejznámější z jeho aktivit je server www.bankovnipoplatky.com, který se zabývá bankami, poplatky a podporou finanční samostatnosti každého z nás. Součástí jeho snah je i každoroční anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek či účast v televizních pořadech Suma sumárum aneb kde jsou mé peníze (ČT), několika hraných dílech o finanční osvětě pro pořad Černé ovce (ČT) či pro portál iPrima.cz Prima rádce (FTV Prima).

admin, 4.11.2015
 
Knížku koupíte  ZDE 
***
 
Webová agora pro seniory je webový nástroj, který umožní uživatelům z cílové skupiny 65+ vyjadřovat své názory, šířit je, propojovat se navzájem a v neposlední řadě prostřednictvím petic vytvářet tlak na tvůrce politik. Webová agora pro seniory je mixem diskusního fóra a petičního webu. Chceme tak vytvořit unikátní sociální síť a podpořit možnost „síťování“ - navazování nových známostí prostřednictvím formulování nejen generačních témat. Projekt Webová agora pro seniory vznikl v rámci programu „Fond pro nestátní neziskové organizace“, jež je financován z EHP fondů 2009–2014.

„Vnímáme hlas generační skupiny 65+ v rámci české společnosti jako silně podreprezentovaný, neodpovídající demografické síle této populační skupiny, a to v celé řadě oblastí, výzkumy počínaje a veřejnou debatou konče,“ vysvětluje Jan Lorman, ředitel Života 90. „Neznáme hlavní příčinu tohoto stavu, ale je nesporné, že jedním z důvodů je malá aktivita naší cílové skupiny v rámci internetových komunikačních kanálů, které jsou dnes velmi důležité pro šíření informací a názorů,“ dodává. 
 
Více informací je ZDE, a ta agora je  TADY
admin 4.10.201

 

***
 
Dovoluji si Vám oznámit, že v Porubě na tř. 17. listopadu 596/36,  je to naproti Transfúzní stanice krve u fakultní nemocnice Poruba,  bylo dne 1.10., což byl Den seniorů, otevřeno Kulturní centrum "Archa". Posílám vám link, kde si můžete všechno ostatní přečíst. Podívejte se také na program. Ceny jsou obvykle 20 Kč na akci a když se stanete členem "Klubu přátel Archy", tak se také platí buď na měsíc a nebo na rok. Nic není zadarmo. Takže, když dostaneme zvýšený důchod o 40 Kč/měsíc, tak za ty prašule můžete absolvovat 2x nějakou akci placenou. Patří to pod Ostravu, náklady rekonstrukce byly 4 miliony Kč. Ale to si tam můžete přečíst. 
 
admin 3.10.2015
 
***
 
I důchodci si mohou přivydělat !!!
 

Odchod do důchodu nutně neznamená, že člověk přestane být ekonomicky aktivní. I jako penzista si může přivydělat. Jaké možnosti a přivýdělky jsou možné?

Když pomineme invalidní důchod, existují tři způsoby, jak se stát penzistou: dosáhnutím věku, od kdy má člověk nárok na pobírání řádného starobního důchodu, odchod do předčasného důchodu a předdůchod. Jaké rozdíly jsou mezi jednotlivými možnostmi?

Celý článek je ZDE

21.9.2015

admin

 

  ***


                                                         

Kontejnery na biologický odpad 

 
Učinila jsem dotaz ohledně  kontejnerů na biologický odpad na OZO Ostrava. Statutární město Ostrava mi odpovědělo a já ji teď předávám Vám.
 
"Vážená paní Jelínková, 
 
odbor ochrany životního prostředí obdržel dne 24. srpna 2015 Váš dotaz ve věci rozmisťování nádob na biologicky rozložitelné odpady, zaslaný společnosti OZO Ostrava s.r.o.
 
Biologicky rozložitelné odpady vznikající v domácnosti se rozdělují do dvou skupin:
 odpad z údržby domácí zeleně, tedy květiny z domu, zeleň z předzahrádek a záhonků, apod. 
 odpad z domácích kuchyní jako odpad vznikající při přípravě jídel. 
 
Odpad z domácí zeleně lze odevzdat bezplatně ve sběrném dvoře. Zde lze také kompost vyrobený ze zeleně na kompostárně zakoupit. 
 
V případě, že občanům tato možnost nevyhovuje, mohou si za úplatu objednat přistavení a svoz nádoby přímo od domu u svozové společnosti OZO Ostrava s.r.o. 
 
Likvidace kuchyňského odpadu z přípravy jídel se řídí jinými pravidly. 
Tyto odpady jsou zpracovávány v bioplynových stanicích, kde prochází před jejich zpracováním tepelnou úpravou z důvodu vyloučení zdravotních rizik ve zbytkovém produktu, který je následně aplikován na zemědělskou půdu jako hnojivo. 
Takové zařízení se však v současné době v Ostravě ani blízkém okolí nenachází. 
 
Při zkušebním svozu biologicky rozložitelných odpadů ve vybraných lokalitách města však občané nerespektovali požadavek na odkládání do určených nádob pouze odpadu ze zeleně a odkládali zde i kuchyňské odpady, případně těla uhynulých zvířat.
 
Z důvodu takto znehodnoceného odpadu jsme museli odpad z těchto nádob odvážet přímo na skládku bez jeho dalšího využití. I z tohoto důvodu a vzhledem k přípravě nové legislativy v oblasti nakládání s odpady se v současné době v Ostravě neplánuje rozmístění nádob na biologicky rozložitelné odpady v sídlištní zástavbě. 
 
S pozdravem „otisk úředního razítka“
 
2.9.2015
admin

 

 

***

 

                    

Čárový kód - automatická identifikace

 

Čárové kódy vznikly v polovině minulého století jako efektní řešení problému bezpečného strojového čtení krátkých číselných a později i alfanumerických řetězců. K masovému nasazení čárových dochází až ve druhé polovině 20. století. Dnes existují stovky druhů čárových kódů, ale jen několik druhů se dočkalo značného využití v praxi.
Technologie čárových kódů výrazně zjednodušila, zrychlila a hlavně se zabránila častým chybám při identifikaci. Automatická identifikace (AI) čárovými kódy je dodnes nejrozšířenější a nejlevnější variantou AI.

Nejznámějšími druhy čárových kódů v naší oblasti jsou EAN 13 a jeho kratší varianta EAN 8, kterými se označuje zboží běžně obchodované v obchodních řetězcích (EAN = European Article Numbering = evropské kódování zboží). Nasazení standardizovaného kódu, jehož použití řídí registrační organizace každé země (u nás sdružení GS1 Czech Republic – donedávna EAN ČR), usnadnila a zrychlila hlavně pokladní a inventurní operace v obchodech. Tím, že přidělování kódů EAN řídí registrační autorita je dosaženo jedinečnosti označení zboží = žádný jiný druh zboží na světě nemůže být označen stejným čárovým kódem.

Ve státech Severní Ameriky je zaveden systém čárových kódů UPC A / UPC E, které plní stejnou funkci jako čárové kódy typu EAN u nás.

EAN/UCC
GEPIR (svět)
Kód uvedené země jednoznačně neidentifikuje, že bylo zboží v dané zemi vyrobeno.
Identifikuje stát, ve kterém příslušná firma zažádala o registraci k přidělování EAN/UCC.

Celá tabulka zemí ve světě je na:  
ZDE

 

 

***

 

Senioři mohou od června 2015 využívat bezplatnou poradnu, kterou provozuje majitel serveru Bankovní poplatky Patrik Nacher.

 

POLOŽIT DOTAZ V PORADNĚ PRO SENIORY MŮŽETE ZDE!

 

Server Bankovní poplatky organizuje a pořádá mnoho akcí, které mají za cíl zvyšovat finanční gramotnost veřejnosti, ale také i znevýhodněných skupin obyvatel. Již delší dobu tak server pořádá vzdělávací akce pro osoby se zdravotním postižením. Obrací se také velmi často na mladou generaci - žáky základních, středních a vysokých škol.

Nyní jsme se začali zajímat i o pomoc seniorům. Jedná se o obrovskou skupinu obyvatel, která je velmi ohrožena finanční kriminalitou, dravými a drsnými praktikami pojišťovacích a finančních zprostředkovatelů. Tito lidé nemají často vůbec žádné zastání. Pociťují také nedostatek vhodných a potřebných informací, protože ne každému seniorovi je dostupný internet a internetové informace. 

Proto jsme se rozhodli tuto situaci změnit. Naše poradna je otevřena všem seniorům bez výjimky. Senioři se tak mohou ptát na finanční, právní či jiné věci, které je trápí nebo které potřebují s někým řešit.

Poradna je provozována serverem   www.seniorum.cz

 


***

Ušetřete za volání na barevné linky. Volejte přímo

Tzv. barevná telefonní čísla původně měla šetřit peníze při volání z mobilních telefonů. Nyní jsou spíše na zlost a volání na ně stojí peníze navíc. Máme návod, jak je obejít.

 

Článek je dlouhý, ale velice zajímavý a potřebný. Můžete si z něho stáhnout i tabulky, které z firem či bank tam uvedených, se týkají přímo Vás.  ZDE

 
 
***
 
Linka, na které záchranáři poradí ....
 

O telefonní linku, na které záchranáři poradí se zdravím, ale například také s adresou nejbližší lékárny, stoupá zájem. Loni ji využilo téměř 9500 lidí. Využít ji mohou lidé z celé ČR i ze zahraničí. Call centrum provozuje středočeská záchranná služba a oproti roku 2013 na něm zaznamenala pětinový nárůst počtu hovorů, od roku 2011 se počet volajících zdvojnásobil, informovala mluvčí středočeské záchranky Tereza Vojtová. Call centrum funguje na lince 800 888 155 a vzniklo v roce 2009. Předchází také tomu, aby lidé neblokovali linku 155 v případech, které nejsou urgentní.

Pracovníci call centra poradí lidem například s otevírací dobou ordinací lékařů i pohotovostí, vyhledají lékárnu otevřenou i večer či o svátcích, ale poradí také s domácí léčbou nebo naopak s vyhodnocením, kdy už je lepší zavolat záchrannou službu. »Poradenství ohledně zdraví a první 'svépomoci', než člověk může zajít za svým lékařem, funguje běžně i v dalších zemích Evropy. My jsme se inspirovali konkrétně londýnským call centrem,« říká ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Důvodem pro zřízení call centra je i omezená ordinační doba praktických lékařů a pohotovostí a podle Houdka také téměř zmizela návštěvní služba lékařů, kteří dříve své pacienty osobně obcházeli. »Proto je call centrum zcela logickým krokem, jako částečné řešení těchto nedostatků,« řekl ředitel.

Call centrum podle něj velmi ulehčilo lince 155, která tyto typy hovorů často řešila a tím vznikalo riziko blokování tísňové linky urgentním hovorům. »Podle zkušeností záchranné služby strávili operátoři na tísňové lince 155 řešením takových hovorů přibližně 20 až 30 procent času,« informoval Houdek.

admin          

 

 
***

                                                                                   

Spotřeba energie u starších počítačů může ...

 

 

Provoz starších počítačů může z hlediska spotřeby energie být až 40krát nákladnější, než u těch nových. Náklady na roční provoz PC se pohybují od 100 do 4000 Kč. Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Intel.

 

Spotřeba elektrické energie jednoho pět let starého stolního počítače činí ročně přibližně 1500 Kč , ale může dosáhnout až 4000 Kč, obzvláště pokud přes noc uživatelé z pohodlnosti či kvůli softwarovým aktualizacím nejsou zvyklí počítače vypínat anebo vypínají jen monitor, vysvětlilPetr Ulvr, manažer pro firemní zákazníky společnosti Intel.

 

Omezovat provoz počítače na dobu, kdy s ním opravdu pracujeme, se podle Ulvra vyplatí už u pět let starých stolních počítačů.

 

Celý článek je   ZDE

 

***

Dar lze vrátit, ale není to jednoduché

 

I nový Občanský zákoník, který vstoupil v účinnost na začátku roku 2014 připouští možnost požadovat vrácení daru, i když v trochu odlišné podobě a formě. Nově je tak možné požadovat vrácení daru nikoliv jen kvůli nemorálnímu chování obdarovaného vůči dárci, ale také z důvodu tísně a nedostatku dárce. Vychází se z toho, že obdarovaný by se měl v rozsahu získaného daru o dárce alespoň minimálně postarat v případě, kdy se tento dostane nezaviněně do sociálních potíží.

 

Celý článek ZDE

 

***

Mohlo by Vás zajímat  -  Při práci na počítači - mrkejte !!!

 

V  souvislosti s četným užíváním počítačů jsou pozorovány obtíže s očima, které si již vysloužily i své označení. Jedná se o tzv. Computer Vision Syndrome (CVS) - syndrom počítačového vidění, v naší literatuře se často používá i termín ?syndrom z opakovaného přetížení?.

Podle Národního institutu pro bezpečnost a ochranu zdraví (National Institute of Occupational Safety and Health) se s tímto syndromem potýká až 90 % lidí, kteří tráví u počítače alespoň tři hodiny denně. 

„Mezi nejčastější příznaky pacientů s CVS patří podrážděnost očí,postiženého mohou oči výrazně pálit, může mít pocit cizího tělíska v oku, pociťovat zvýšené slzení, či únavu očí. Syndrom se ale může projevovat dokonce i přechodným rozmazaným viděním a často se setkáváme s pocitem suchých očí,“ uvedla MUDr. Magdalena Vokrojová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. 

Nejpalčivějším problémem je zmíněný pocit suchého oka, často označován jako syndrom suchého oka. Řadí se mezi civilizační choroby a je způsoben narušením slzného filmu. Na vzniku syndromu suchého oka se podílí celá řada faktorů. Patří mezi ně zejména vliv pracovního prostředí (nízká vlhkost vzduchu v klimatizovaném prostředí, zářivky, zakouřené prostředí) a snížená frekvence mrkání při práci s počítačem. Při pohledu na obrazovku monitoru máme totiž tendenci přestat mrkat a upíráme svůj zrak pouze na jeden bod.Frekvence mrkání při práci s počítačem je pouhých 7,6 mrknutí za minutu, ve srovnání s frekvencí mrkání ve stavu uvolnění 22,4 mrknutí za minutu. Pro naše oči je ale mrkání velmi důležité, protože napomáhá k obnově slzného filmu, který oko chrání před vnějšími vlivy.

Větší náchylnost k tomuto onemocnění mají uživatelé kontaktních čoček, nebo lidé s hormonálními poruchami. Svou roli ale hraje také užívání některých léků. 

Velmi důležitá je prevence. Je nutné dbát na pitný režim, často větrat, omezit či eliminovat kouření na pracovišti, dodržovat krátké pracovní přestávky s očním cvičením a dostatečně mrkat. Při práci s počítačem může pomoci i jeho správné nastavení. U monitoru je potřeba nastavit jeho výšku tak, aby se uživatel na něj díval shora a ztlumit jeho jas na minimum. 

Při přetrvávajících obtížích je potřeba neodkládat návštěvu očního lékaře. „První pomocí v boji s tímto onemocněním jsou oční kapky, tzv. umělé slzy na bázi hyaluronátu sodného (známý jako kyselina hyaluronová). Velmi důležité je vybrat kapky, které neobsahují konzervační látky, které působí nepříznivě a například uživatelům kontaktních čoček mohou značně znepříjemnit jejich nošení,“ doplnila MUDr. Magdalena Vokrojová.

Vhodným pomocníkem při potížích syndromu suchého oka může být i obyčejné mrkání, které po celodenní práci uvolní oční svaly a akomodaci. Pro naše oči je mrkání velmi důležité, protože šíří po povrchu oční rohovky a spojivek slzní tekutiny, čímž odstraňuje nežádoucí částečky (odumřelé buňky, mikroorganizmy, prach), které způsobují podráždění očí. 

Není ale mrkání, jako mrkání. Zajímá vás, jak mrkání obelstí lidský mozek, či co mrkáním naznačují domácí mazlíčci? Tyto a další zajímavosti o mrkání naleznete na mrkejte.cz. Připravena je zde i speciální funkce, která vám umožní poslat známým speciální Mrkáčky. Pokud vás někdo naštval, nebo mu naopak chcete dát najevo, že se vám líbí, hoďte po něm okem na mrkejte.cz.

 

 

 

***

 

Čím menší, tím škodlivější

V souvislosti s nečistotami v ovzduší se mluví nejčastěji o polétavém prachu, pevných částicích, které se podle velikosti v mikrometrech označují jako PM 10 nebo PM 2,5 a vážou na sebe škodliviny, např. karcinogenní benzoapyren.

 

Filtry, které pořídili někteří velcí průmysloví znečišťovatelé např. v Moravskoslezském kraji, zachycují částice PM 2,5, zatímco ty menší pronikají do dolních cest dýchacích a některé až do krve.

Množství takových částic se dostává do ovzduší i při spalování nafty v dieselových motorech bez katalyzátoru, při hoření uhlí nebo dřeva.

Momenty, kdy činnost člověka za zvýšený výskyt polétavého prachu nemůže: výbuch sopky, prašné bouře, dálkový přenos písku ze Sahary

 

***

 

VÝZVA pro obyvatele domu

 

Máte-li někdo fotografie, týkající se našeho domu nebo družstva, prosíme o jejich zaslání či  předání  pí Jelínkové. Zařadíme do fotogalerie. 

Děkujeme.

admin